Montaż okien antywłamaniowych

Jak wygląda montaż okien antywłamaniowych?

Dodano 01.12.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Okna antywłamaniowe na pierwszy rzut oka nie różnią się od zwykłych okien, ale posiadają kilka ważnych cech, które zapewniają skuteczną ochronę przed włamaniem. Sprawdźmy, jak wygląda montaż szyby antywłamaniowe oraz z jakich elementów składają się skuteczne systemy bezpieczeństwa.

Czym charakteryzują się okna antywłamaniowe?

W przypadku okien antywłamaniowych minimalną klasą odporności na włamanie jest WK2. Takie okno powinno wytrzymać 3-minutową próbę włamania przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak śrubokręt. W przypadku okna WK3 przewidywany czas sforsowania wynosi 5 minut. Okna wyższych klas (do WK6) są przeznaczone do budynków użyteczności publicznej oraz obiektów komercyjnych.
Kolejnym warunkiem nadania oknu klasy antywłamaniowej jest zakotwienie ram w murze w różnych punktach – im solidniejszy montaż, tym dłuższy czas reakcji właściciela na włamanie. Bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa jest zastosowanie specjalnych narożników w dole i na górze skrzydła od strony klamki wyposażonych w solidne rygle antywłamaniowe. Standardem jest także zastosowanie zamykanej klamki okiennej.

Alternatywa dla okien antywłamaniowych – konwersja okien

Kupowanie zupełnie nowego okna antywłamaniowego to kosztowna inwestycja, dlatego niektórzy właściciele decydują się na konwersję istniejących okien. Aby stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa, warto zainwestować w zamykane klamki okienne oraz akcesoria zabezpieczające okna, takie jak zasuwka ryglująca, zamek prętowy lub zamek zasuwkowy. Równie istotne jest zastosowanie ochrony w postaci bezpiecznego szkła lub folii ochronnej, a także zabezpieczenia rolet i drzwi podnoszonych/przesuwnych.

Oczywiście, nawet najlepsze zabezpieczenia nie zastąpią zaawansowanych systemów antywłamaniowych oferowanych przez sprawdzonych producentów. Okna to miejsca najbardziej narażone na ataki włamywaczy, ponieważ odruchowo kojarzą się z czymś kruchym i łatwym do sforsowania. Nawet najlepsze systemy antywłamaniowe zastosowane w drzwiach wewnętrznych nie pomogą, jeżeli systemy okienne nie zostaną odpowiednio zabezpieczone.