Czym są szyby antywłamaniowe?
- Szczegóły
Zabezpieczenie przed złodziejami.
Na złodzieja zamka nie ma, ale są szyby antywłamaniowe. Jak podają policyjne statystyki, włamywacze najczęściej wchodzą do mieszkań przez okna. Dobrze wyszkolonemu złodziejowi 10 sekund zajmuje sforsowanie zwykłego skrzydła okiennego. Dlatego też powinniśmy się zabezpieczyć, montując szyby antywłamaniowe. Co prawda nie zagwarantują, że złodziej nie dostanie się do domu, ale znacznie mu utrudnimy „pracę” i opóźnimy jego działania, co zdaniem ekspertów, to podstawa walki z intruzami, bo daje czas na interwencję. Nie powinniśmy zadawać sobie pytać, czy warto? Czy to opłacalne, skoro nie ma 100% pewności? Jeśli jest jakikolwiek sposób na zabezpieczenie własnego mienia, powinniśmy z niego skorzystać.
Szyby hartowane, zespolone.
Szkło jest materiałem szeroko stosowanym w budownictwie i aranżacji wnętrz. Zakres jego wykorzystania jest uwarunkowany rozmaitością odmian szyb, produkowanych różnymi technikami. To pozwala na ich wykorzystanie w wykończeniach wnętrz kuchennych, łazienkowych, szkleniu witryn i przepierzeń, wypełnianiu ścian boksów oraz ochronie przed kradzieżą. Wnętrze zyska nieprzeciętność, a okna zabezpieczenie przed włamaniem. Najważniejsza jest jednak ostatnia funkcja, bo chroni nasz dobytek. Powinniśmy bezwzględnie wziąć ją pod uwagę i we wszystkich oknach zamontować szyby antywłamaniowe. Szyby zespolone z Diament S.C. z Krakowa, mają wiele zastosowań w budownictwie pasywnym. Przedsiębiorstwo oferuje nie tylko produkty, ale i usługi szklarskie zarówno dla klientów biznesowych, jak i prywatnych. Obsługuje również wielkie obiekty i przedsiębiorstwa.
Szyby antywłamaniowe – wykonanie.
Szyby antywłamaniowe wykonane są z co najmniej dwóch tafli szkła o grubości 4 mm oraz kilku warstw folii PVB — tworzywa sztucznego poli-winylo-butyralu lub żywicy. Szyby te są o 40% droższe od zwykłych. Z pozoru niczym się nie różnią od zwyczajnych szyb. I to jest dobra informacja, ze względu na włamywaczy, którzy nic nie podejrzewając, będą próbowali ją sforsować. Szyby antywłamaniowe różnią się jedynie konstrukcją, ponieważ wykonywane są w podobnej technologii, co bezodpryskowe szyby kuloodporne. Szkło jest najwyższej klasy, dodatkowo wzmocnione, warstwami włókien poliwęglanowych. Tafle szkła są grubsze od standardowych i oddzielone warstwami folii lub też sklejone syntetyczną żywicą. W przypadku silnego uderzenia, w wyniku którego szyba zostaje rozbita, nie rozpryskuje się na fragmenty. Szkło kruszy się, wciąż pozostając na swoim miejscu.
Szyby antywłamaniowe a wytrzymałość.
Zadaniem szyby zespolonej antywłamaniowej jest ochrona domu przed włamaniem. Okno z tego rodzajem szyby i wzmocnionymi okuciami zastąpi kraty, których stalowe pręty wynoszą 10 milimetrów średnicy. W budynkach jednorodzinnych i mieszkaniach stosowane są szyby klas – P3 i P4, gdyż firmy ubezpieczeniowe uznają je za skuteczne zabezpieczenie domu. Szyby wykonane z dwóch warstw szkła grubości 4 milimetrów oraz z trzech, a nawet z czterech warstw folii PVB. Antywłamaniowe szyby podzielone są na cztery klasy, ale najmniej wytrzymałe są szyby klasy P1, a najmocniejsze klasy P4, które wytrzymają uderzenie pięciokilogramowym młotem. Pamiętajmy jednak, że same szyby antywłamaniowe to jeszcze nie wszystko, istotnymi elementami są antywłamaniowe okucia i klamki zamykane na klucz.